* Dochované prameny líčí, že založení obce datuje se již v roce 1390. v té době patřila k blízkému dvoru Studénka, jejíž majitel byl Mikuláš Vančura z Řehnic. Po bělohorské katastrofě byl jeho potomek Jiří Šťastný Vančura z Řehnic, pán na Studénce, odsouzen a jeho jmění propadlo.
Roku 1623 koupil dvůr Studénka se vším příslušenstvím za 39 449 zlatých od české komory Albrecht z Valdštejna. V jeho rodě se majetek udržel až do roku 1922, kdy při pozemkové reformě přišel do správy pozemkového úřadu. Při vesnici bývaly veliké rybníky, zvané Horecký a Janatovský. Po zrušení roboty byly vysušeny a přeměněny na pole a luka. Janatovský byl osázen lesem. Další osudy obce nejsou podrobně známy až do roku 1842, kdy měla obec již 19 popisných čísel.
V roce 1889 čp. 9 vyhořelo a bylo až do roku 1896 spáleništěm. Znovu bylo vystavěno Josefem Sklenářem.
V roce 1898 byl postaven hostinec a dostal čp. 20.
V roce 1902 přibylo čp.
V roce 1923 při čp. 7 postavil si Václav Rychlý nový dům a ten dostal čp. 25.
* Do roku 1880 byla obec sloučena s obcí Koprník-Násedlnice. V tomto roce na žádost horeckých občanů se stala samostatnou obcí.
Při sčítání lidu v roce 1921 bylo v Horkách 139 osob. Téměř všichni obyvatelé se zaměstnávají polním hospodářstvím. Ze živnostníků je hostinský Josef Kupec a Josef Peteráč, mistr obuvnický a obecní závozník.
V roce 1923 koupila obec od státního pozemkového úřadu část Valdštejnovy bažantnice za 90 000 Kčs. V této bažantnici byly velmi staré duby. Jejich stáří se odhadovalo na 300 let. V této době byl v naší obci založen sbor dobrovolných hasičů. Jeho velitelem byl Josef Kupec, který sbor vzorně vedl.
Místní občané si postavili vodovod,a to následovně. Na hrázi k Budám vybudovali betonovou nádrž, z ní vedli pitnou vodu slabými železnými rourami do studny ve vsi. Tento vodovod byl v roce 1928 vyměněn za nové železobetonové roury.
Nutno poznamenat, že již v roce 1909 byla obci nabídnuta elektřina, ale pro vysokou cenu a neporozumění občanů bylo od toho upuštěno. Další vyjednávání bylo v roce 1920 s družstvem v Dražicích, ale ti žádali 150 000 Kčs pouze za postavení linky a tak opět bylo od této akce upuštěno. Teprve v roce 1929 po celoročním vyjednávání došlo k dohodě, že bude postavena linka s transformátorem i s přípojkami za 106 000 Kčs. Na úhradu obecního dluhu prodala obec honitbu Miroslavu Domalípovi z Mladé Boleslavi za 5000 Kčs ročně.
V roce
1932 bylo v katastrech obcí Horka, Trenčín, Buda, Násedlnice a Koprník
odvodněno
V roce 1933 František Havelka v čp. 6 rozboural obytné budovy a znovu je postavil za cenu 62 000 Kčs.
Sbor dobrovolných hasičů za přispění obce si pořídil jeviště a 28. prosince 1933 zahájil svou činnost hrou ‚,Románek na horách‘‘.
V září toho roku vyhořela Štěpánu Koškovi z čp. 24 stodola s částečnou úrodou a stroji.
V roce 1936 byla zbořena obecní zvonice, která byla ve velmi špatném stavu a za opravu již nestála. Ještě téhož roku byla postavena nová zvonice spojená s hasičskou zbrojnicí za cenu 8 200 Kčs.
Václav Svoboda
rozboural staré stavení a postavil si nové.I Bohumil Holub si postavil nové
stavení čp.
V tomto roce byl pořádán v obci župní hasičský sjezd. Přítomno bylo 40 hasičských sborů se 442 bratry a 54 sestrami. 6ákovská družina měla 59 členů.
Vedle hasičské zbrojnice byla postavena nová pumpa.
* Rok uplynul a český národ oslavuje dvacetileté výročí své samostatnosti, prožívá nejkrušnější chvíle. K moci se dostává Adolf Hitler. Časté nepokoje v pohraničí donutily československou vládu k vyhlášení mobilizace. Z naší obce se mobilizace zúčastnilo 13občanů.
Tento rok byla v obci jen strana Republikánská a Domovina. Politických třenic mezi občany nebývalo. Děti navštěvují školu v Bakově nad Jizerou. Divadelní odbor v obci se stále činí. Je zde založena i knihovna. Prvním obecním knihovníkem byl Svoboda Josef.
V tomto roce řádila mezi hovězím dobytkem kulhavka a slintavka, uhynulo 15 kusů.
Protektorát 1939 – 1945. Byl-li předešlý rok hrůzostrašnými událostmi úplně přeplněn, v této protektorátní době došlo k jejich vyvrcholení. Do naší obce přišli 30.8.1939 Němci. Celou dobu okupace trávili na ,,Jezírku‘‘, kde měli vybudovanou pozorovací stanici.
Značně se projevil nedostatek životních potřeb, a proto byly zavedeny potravinové lístky. Kromě toho byly zavedeny i lístky na textil, říkalo se jim šatenky, na kuřivo se vydávaly tabačenky. Krutých 6 let uplynulo, občané si oddechli a počali s dílem obnovy. Všude se ujímaly práce národní výbory, složené ze zástupců stran Národní fronty. Původní revoluční výbory byly přetvořeny na nové. V nich byly zástupci každé strany.
Od 1. listopadu byla zavedená
nová měna.
atd... z brožury 600 let obce Horka.
Dodatek k historii
O založení obce a jejím přesném datu nemožno mluvit. Podle brožury J. Č. Kernera : ,,Pojizeří‘‘ se ve starých letopisech připomíná již roku 1297 na tvrzi Vlastibor ze Studénky. Je tedy nejvýš pravděpodobné, že poddanská ves Horka byla založena ještě dříve. Dále je v této brožuře uvedeno, že Vančurové z Řehnic, jejichž hlavním sídlem je krnsko, vládli na Studénce teprve od roku 1543.
Opět kousek historie: pan Václav Růta, poštovní úředník bytem v Bakově, již léta zkoumal staré listiny a nalézá v nich i zmínky o vsi Horka.
V tzv. ,,purkrechtních knihách‘‘ rychty Studentské našel tyto informace:
Ves Horka se tu ponejprve připomíná na sklonku 15. století. Je však možné, ba jisté, že existovala již dříve. Ves tvořily 4 dřevěné roubené chalupy, kryté došky, stojící u vozové cesty z Trenčína na Zájezdy. Na zájezdech bylo tehdy jen jediné stavení, jehož hospodář spravoval dva velké rybníky, Volovský a Horecký. Volovský rybník se táhl až ke Koprníku. V druhé půli 16. století má ves Horka 6 chalup. Tehdy už má i svou rychtu. Od roku 1543 tu vládli Vančurocé z Řehnic, za nich byla stará tvrz, u níž stával starý románský kostelík sv. Václava přestavěn na zámek. Později byl přestavěn v sýpku a místo zbořeného kostela byl postaven ovčín. Byl tu i pivovar a sladovna. Ještě dvě zmínky z Bakovské kroniky: Roku 1873 byl zřízen obecní katastr z obcí Horka, Zájezda, Studénka a Násedlnice. Starostou byl Jan Efler z Horek. Roku 1873 byl Jan Efler z Horek č. 7 členem místní školní rady.